اولین و تنها پایگاه خبری تخصصی ورزش زنان دارنده مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

فراز و فرودهای یک هورمون خطرناک در بدن

فراز و فرودهای یک هورمون خطرناک در بدن 

وقتی هورمون رشد تیغ دو لبه می شود / میگی بزنم یا که نزنم ؟

 

وقتی به تاریخ سوء استفاده از داروها یک نگاه عامیانه و ساده می اندازیم متوجه می شویم افرادی که از داروها و اثرات آن ها آگاهی کامل داشتند ولی تعهد کافی نداشتند باعث سوء استفاده از این گونه مواد شده اند.
استروئیدها برای جبران کمبود یا تنظیم هورمون های بدن قابل تجویز بوده اما به سربازان برای افزایش حالت تهاجمی خورانده می شود، چرا که استقامت و حالت تهاجمی بیشتر در میدان جنگ، یعنی پیروزی.
در میدان ورزش نیز استقامت و قدرت بیشتر یعنی پیروزی !
و همیشه هستند افراد آگاه ! ولی بی تعهد و نسبتا محترم که در جایگاه خود نشسته اند و تنها حساب سود و پیروزی خود را می کنندونه سلامتی شما را !
حتما متوجه منظور بنده در همین چند سطر شده اید ، هورمون رشد از همین دسته موادی است که مورد سوء استفاده قرار می گیرد. کاربرد اصلی آن چیز دیگری است که توضیح می دهیم اما این روزها از آرایشگاه زنانه و مراکز زیبایی گرفته تا باشگاه های مردانه و زنانه توسط اشخاص زرنگ به افراد توصیه می شود تا فقط چند کیلوگرم از چربی بدن را آب کنند.
شخص توصیه کننده، کاری به ضرر و زیان استفاده کننده ندارد و استفاده کننده هم به از دست دادن چربی بدنش فکر می کند، که در نهایت امر ونهی کردن این دو نفر تقریبا بی ثمر است.
پس خودمان را خسته نمی کنیم فقط این توضیحات را که تقریبا تکراریست دوباره بشنوید شاید به کارتان بیاید.


GH یا هورمون رشد دقیقا چیست 
یک زنجیر پلی پپتیدی واحد متشکل از 191 آمینو اسید می باشد که به واسطه هورمون آزاد کننده و مهارکننده که توسط هیپوتالاموس آزاد می شود از بخش پیشین هیپوفیز ترشح می شود. حدودا 500 تا 875 میکروگرم در روز GH جذب و مصرف گلوکز را کاهش می دهد و گلیکوژن را حفظ می کند. درنتیجه مصرف چربی ها را با متابولیزه کردن ذخایر چربی افزایش می دهد و نیز جذب پروتئین را بیشتر می کند. دستورات GH به سلول ها به واسطه انواعی از پروتئین ها تحت عنوان سوماتومدین ها صورت می گیرد که در بالا ذکر شد.
بیشترین اثر در طول عمر انسان از سوی GH در دوران رشد بر طول استخوان هاست و تا زمانی که صفحات رشدی بسته نشده این اثر پابرجاست.
و اگر این هورمون در موقع ضروری ترشح نشود یا بیش از حد ترشح شود ؛‌ اثرات غیر قابل جبرانی خواهد داشت.
با واژه آگرومکالی یا غول آسائی و کوتولگی آشنا هستید ! ترشح بیش از حد این هورمون غول آسایی و کمتر از حد لازم کوتاهی قد را موجب می شود.
GH سوماتروپین فرم نوتروکیب سوماتوتروپین است که برای درمان اختلالات رشدی تجویز می شود. سنتز کلاژن را تحریک می کند غضروف ها را تقویت می کند و برای تقویت استخوان ها تاندون ها و مفاصل بسیار مفید است برای همین است که جوانان شادابتر و استخوان و مفاصل بهتری نسبت به بزرگسالان دارند. جذب اسیدهای آمینه توسط سلول ها را افزایش می دهدکه می توان گفت که این کار با همکاری و حضور انسولین انجام می شود. البته GH کبد را تحریک می کند تا پیش هورمون های شبه انسولین بسازد که به نام IGF معروف است و این فشار زیادی به کبد وارد می کند. البته مشکلی اینجاهست چراکه این هورمون یعنی GH گران و از سویی دارای نیمه عمر کوتاهی است و تقریبا باید همیشه مصرفش کرد یعنی دوره مصرفش طولانی است.

 

 

 

محاسن ومعایب هورمون GH 

در ادامه بایستی گفت گرچه این هورمون کیفیت زندگی را در پیری بالا می برد و یا پیری را به تاخیر می اندازد. افزایش حجم عضلات به دلیلی که گفته شدرا بیشتر میکند ، میل جنسی را افزایش می دهد ، پوست را شاداب تر می کند و حتی کیفیت خواب را بهتر می کند و مواردی دیگر...
اما در مقابل به علت همان نیمه عمر کوتاه که گفته شد شما باید مدت طولانی تر آن را مصرف کنید که عوارضی مانند نفخ معده و روده ، سندرم تونل کارپ که باعث خواب رفتگی دست و سوزش مچ به پایین دست و بی حسی انگشتان دست می شود خواهد داشت 
فشار چشمی و تورم اعصاب بینایی ، کاهش و یا اختلال در کار هورمون های تیروئید ، خستگی مفرط به دلیل کاهش سطح قند خون ،‌ بزرگ شدن فک و پا ،‌ بزرگی شکم ، مستعد شدن برای ابتلا به دیابت در میان سالی هم از دیگر عوارض مصرف آن است 
تازه این ها که گفته شد به شرط آن است که نوع اصلی GH را خریده باشید و یا حتی سالمش را چون بنابر ساختمان ویژه ای که دارد باید در دمای خاص و در یخچال نگهداری شود .
بطور کلی فواید و مضرات آن از داروهای استوئید بیشتر است، بله هم فوایدش بیشتر است هم ضررش بیشتر.
در دوپینگ برای افزایش کارایی آن ، چون یک هورمون پایه و اصلی است گاهی با چند هورمون دیگر مانند انسولین، هورمون های تیروئید و استروئیدها هم زمان مصرف می شود و به همان اندازه که کارایی اش افزایش پیدا می کند عوارضی جانبی آن نیز جبران ناپذیرتر می شود.
استفاده طولانی مدت چنین سیکل ترکیبی، سن را به کمتر از 50 سال خواهد رساند ! اینجاست که باید از خودبپرسید آیا
زندگی ارزش این را ندارد که کمی سختی به خود بدهیم ولی شادابی واقعی را بدون مصرفاین قبیل هورمونها درک کنیم ؟

 

 

اما سئوال اینجاست چگونه ؟!

برای افزایش طبیعی هورمون رشد خیلی ساده یک رژیم غذایی با پروتئین بالا یعنی به ازای هر کیلو وزن بدن 3 تا 4 گرم پروتئین با کیفیت بگنجانید.

مقدار زیاد اسیدهای چرب آزاد در بدن مانع ترشح و یا اثر GH می شود پس چربی را کم کنید.
از کربوهیدرات هایی در تغذیه خود استفاده کنید که قند خون بالایی را طی روز تجربه نکنید. از کربوهیدرات های پیچیده در رژیم خود استفاده کنید. شما هر چقدر چاق تر باشید هورمون رشد اثر کمتری در بدن خواهد داشت. بعبارتی چون هورمون رشد کمتری دارید چاق شده اید.
خواب کافی و عمیق در شبانه روز داشته باشید دقیقا منظورمان خواب 7-8 ساعت شبانه و مقدار کمی بعدازظهرهاست.

مکمل های کراتین، آرژنین،‌ پیرو گلوتامیت ولیسین مونوهیدرو کلراید میتواند کمک خوبی برای افزایش GH طبیعی در بدن باشد.
و در پایان و اصلی ترین مرحله فعالیت بدنی منظم  لازمه ترشح هورمون رشد در بدن است که نتیجه اش کاهش چربی و افزایش توده عضلانی است.
بدون شک برای افزایش قدرت تمرین سنگین با تکرارهای کم راهی موثر است و تاثیر مستقیم بر میزان ترشح تستوسترون خواهد داشت، در تحقیقات میدانی بسیاری به یک یافته خوب و واقعی رسیدند و آن این است که تکرار زیاد با وزنه متوسط بیشترین تاثیر را بر ترشح هورمون رشد دارد و شاید کار کردن بر روی دست ها نسبت به عضلات دیگر بیشترین تاثیر را بر ترشح هورمون رشد خواهد داشت.
شاید بسکتبالیست ها و والیبالیست ها به همین خاطر داری قدهای بلندتری هستند.
پس برای آب کردن چربی ها بدن روی بازوی خود بیشتر حساب کنید و از استرس دوری کنید.

 

موفق باشید
علیرضا خزعلی کارشناس تربیت بدنی و علوم ورزشی
 

-
-
-
-
-
-

اخبار مرتبط

یکشنبه 13 آبان 1397
کد خبر : 5215

نظرات کاربران

نظری وارد نشده است
 • صفحه 1 از 1 (0 مورد)
 • 1

ارسال نظر

نظر شما بعد از تایید در سایت قرار داده میشود.
پر کردن موارد ستاره دار الزامی است :
نام *  
نظر *  
متن تصویر را در کادر زیر وارد کنید :
Captcha
کد امنیتی *    
   

نظر سنجی

   سردبیر

   " خبر ورزش زنان " یک نیاز جامعه ورزش زنان بود. رسانه ای تخصصی صرفا خبری -ورزشی که هدفش ارتقاء سطح کمی و بخصوص کیفی اخبار جامعه ورزش زنان کشور باشد .
   بیشتر ...

   ما را دنبال کنید در